Otopark Geçiş Kontrol ve Yönlendirme Sistemleri

Araç/Otopark Geçiş Sistemi Otopark geçiş sistemleri lokal kendi başına çalışabileceği gibi, kartlı geçiş sistemine entegre olarak da çalışabilmektedir; kaldı ki kartlı geçiş sistemine entegre olarak çalışması kartlı geçiş sistemindeki kişiler ile entegrasyonu ve raporlama kolaylıklarını sağlayacaktır.
Araç Geçiş Sistemi, 2 yöntem ile yapılabilmektedir.
Birinci yöntemde bir uzak mesafe okuyucu ile araç içerisine yerleştirilecek bir tag veya sticker yöntemi (Kartlı Geçiş Paneli, Uzak mesafe okuyucu, araç içi tanımlama cihazı)
İkinci yöntemde ise kameralı plaka tanıma yöntemidir. (Server, yazılım, kamera, aydınlatma)
Birinci yöntem ayrı tabanlı çalışması gereken bir sistem olmayıp kartlı geçiş sistemine kolay entegre edilebilmesi, sisli, karlı hava koşullarında veya çamurlu plaka gibi durumlardaki hata risklerinin azlığı nedeni ile yaygın olan uygulamadır. Fakat giriş çıkış yapan araçları tespit ve kayıt edebilmek için ilgili noktalarda CCTV kameraları tesis etmek uygun olacaktır.
Araç geçiş sistemi mutlaka bir bariyer cihazı ile birlikte kullanılmak ile birlikte, risk faktörüne göre birlikte road blocker veya bollard cihazları ile birlikte kullanılmalıdır.
Hatta mümkün ise araç kontrol noktasına gelmeden evvel aracı yavaşlatabilmek için bir kasis veya benzeri bir engel yapılması uygun olacaktır.

TOP